7.10.2016 | admin otevřeno: 5843 x

Lázeňská školní liga odstartovala svůj první ročník

V úterý 27.9.2016 byl za krásného slunného počasí odehrán první turnaj nově vzniklé Lázeňské školní ligy v miniházené, a to pod záštitou házenkářského oddílu TJ Sokol Lázně Kynžvart.

Ten se objevuje na házenkářské mapě již 45 let a za tu dobu si prošel řadou zvratů. V roce 2014 klub opustil jeho zakladatel Milan Prokeš a členy oddílu tato událost vybídla k zintenzivněné své práce. Cílem oddílových aktivit je smysluplná činnost s mládeží, která je vedena k všestrannému sportu a s tím spojené formování osobností. V žádném případě tady nehledejte úzkou specializaci na jeden míčový sport, honbu za výsledky a práci pouze s vybranými talenty. Zkusit to mohou všichni, projekt Házená ve školách je toho důkazem!

 

V lednu letošního roku byly zahájeny první kroky k nastartování spolupráce mezi oddílem a základními školami v okolí. Jedná se o ZŠ Lázně Kynžvart, ZŠ Velká Hleďsebe, ZŠ Drmoul, ZŠ Jih Mariánské Lázně, ZŠ Úšovice Mariánské Lázně a ZŠ Dolní Žandov. Oddílový trenéři intenzivně navštěvovali uvedené školy, účastnili se výukových hodin tělesné výchovy, pracovali s učiteli a zajišťovali materiální pomoc, kterou poskytuje Český svaz házené. A výsledek na sebe nenechal dlouho čekat! Miniházená, odlehčená forma klasické házené, nesvázaná striktními pravidly a hraná na menším hřišti, zaujala učitele i děti bez rozdílu pohlaví a věku. Školní rok 2016/2017 se stal prvním oficiálním datem, kdy i na západě Čech mají děti možnost v rámci svých aktivit zakusit co je to házená, a to nejen v hodinách tělesné výchovy, ale také v zájmových kroužcích, které škola pod vedením školních šeftrenérů nově nabízí. Aby děti měli motivaci pro své zlepšování, byly pro letošní školní rok vypsány čtyři turnaje Lázeňské školní ligy, které budou postupně odehrány v Lázních Kynžvartě, Klimentově, Mariánských Lázních a Drmoule. Jednotlivé zápasy jsou odehrávány bez sledování výsledků. Tento záměr má zejména motivovat všechny účastníky rozdílné výkonnosti bojovat na hřišti celý zápas, a  to bez ohledu na skore, které neznají. Slabší tým tak není demotivován, silnější naopak "nebuší" do soupeře co to jde a trenér rozkládá zátěž rovnoměrně na celé družstvo. Každý zde má své místo!

 

 

 

Mgr. Dana Kraislová, ZŠ Dolní Žandov: Projekt Lázeňské školní ligy nás jako školu oslovil již při získání prvních informací o něm. Počáteční obavy z toho, že na hraní házené nejsme dostatečně vybaveni materiálně, ale ani trenérským potenciálem, se rozplynuly hned po prvním turnaji. Toho se zúčastnili naši malí hráči 27. září v Lázních Kynžvart. Nadšení dětí bylo obrovské. I když jsme do tohoto turnaje stihli ve škole pouze dva tréninky, zápasů se děti zhostily s profesionálním nasazením. Radost ze hry byla neskrývaná. A když se dětem při závěrečném vyhlášení na krcích zahoupaly medaile, k naprosté spokojenosti nechybělo už vůbec nic. Za hráče ZŠ Dolní Žandov děkuji především paní Radové - děkujeme, že můžeme být součástí tohoto skvělého projektu.

 

Mgr. Bc. Miluše Hornáková a žáci Základní a mateřské školy Drmoul: Na konci loňského školního roku se naše škola zapojila do projektu Miniházená ve školách. Už první ukázkové hodiny, které vedla paní Daniela Radová, děti nadchly. Proto se s nadšením hned v září pustily do hraní házené v hodinách tělesné výchovy. Těžký byl však výběr žáků na turnaj. Zájem byl tak velký, že jsme museli losovat, kdo pojede. První turnaj Lázeňské školní ligy se odehrál na hřišti u školy v Lázních Kynžvart. Počasí nám přálo a radost dětí ze hry a jejich nadšení byly nepřehlédnutelné. Zaslouženou odměnou pro všechny zúčastněné byly diplomy a medaile. Každý hráč byl vítězem. A to je velká motivace. Děkujeme všem organizátorům za příjemně strávené sportovní dopoledne.

 

 

 

Závěrem lze konstatovat, že prosazení projektu Házená ve školách je v oblasti, kde nestojí odpovídající sportovní hala a široko daleko pracuje jen jeden házenkářský oddíl, malým zázrakem. O to více tato skutečnost všechny zainteresované těší a dodává jim energii do další práce. Velký dík patří zejména všem školám, které se do projektu s nadšením zapojili a velmi rychle vzali za své nadšení party lidí, která svůj volný čas věnuje sportu a převážně dětem. Veškeré informace naleznete na www.hazena-kynzvart.cz.

 

Autor: Daniela Radová, oddíl TJ Sokol Lázně Kynžvart