Míče na házenou

Školní ligy

Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Kraj Vysočina Královehradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Praha Středočeský kraj Ústecký kraj Zlínský kraj
30.11.2016 | admin otevřeno: 8153 x

Jak funguje Ostravská školní liga?

Více jak dvacetiletou historii spolupráce moravského mužského házenkářského klubu TJ Sokol Ostrava se základními školami Ostravska poodkryl zakladatel Školní ligy Ostravská Alois Chmelíř a současný organizační pracovník oddílu, trenér Jakub Nemčik, který v posledních letech přebral i dohled nad chodem tohoto dlouholetého projektu.

 

"Základem úspěšného fungování Školní ligy musí být především nadšení zakladatele, protože právě on se bude muset poprat s mnoha problémy. Je důležité mít okolo sebe lidi, kteří budou děti motivovat a budou umět v nich probudit zájem o pohyb. Musí se organizovat soutěže, protože děti si chtějí hrát a soutěžit a tím je pomalu můžeme učit základním dovednostem," vzkazuje zakladatel Školní ligy Ostravská Alois Chmelíř.

 

Právě jedním z takových nadšenců je trenér Jakub Nemčik, který v rozhovoru níže popsal současný chod Školní ligy Ostravská.

 

O kolik škol a v jakých věkových kategoriích se ve vašem klubu staráte? Jak dlouho tato spolupráce trvá?
Momentálně se naši školní ligy zúčastňují čtyři základní školy po dvou týmech, v minulých letech jsme spolupracovali ještě s pátou školou, ale ta byla zrušena. Spolupráce se školami funguje přibližně od roku 1994, já osobně se o Školní ligu starám tři roky.

 

 

Máte spočítáno, kolik dětí vaší Školní ligou prošlo a kolik jich v házené pokračuje dál?
V průměru se každého kola zúčastňuje šest dětí na tým, takže přes padesát každé kolo. Momentálně z nich jsou tři našimi hráči, jeden hráč týmu Krmelína a přibližně pět z týmu Hlučínské házené. S oběma týmy úzce spolupracujeme. V loňském roce se nám přes Školní ligu podařilo „naverbovat“ jen dvě děti, z toho jen jeden chlapec pokračuje v házené doposud.

Získávat děti pro házenou není snadné, jak na to jdete vy?
Velký problém je v tom, že děti, které se Školní ligy účastní, tak již nějaký koníček mají nebo dělají nějaký sport. V loňském roce jsem navštěvoval školy a děti přímo v hodinách tělesné výchovy, kde jsem připravoval tréninkové jednotky. Bohužel to nebylo efektivní. Proto se teď domlouvám přímo s učiteli, kteří se objevují na Školních ligách, a chodím do kroužků miniházené, kde trénuji děti, protože jim dám více než učitelé, kteří se házené nikdy nevěnovali.

Dá se říci, že stejně důležité a těžké je dostat k házené učitele a trenéry?
Samozřejmě je velmi důležité mít na vlastní straně učitele, tělocvikáře a v neposlední řadě ředitele škol. Ideální případ by byl, kdybychom měli na každé škole nám nakloněného člověka, který bude ochoten děti trénovat.

 

 

Na pořádání každé akce je potřeba i finanční zajištění, jak je to se Školní ligou a vybavením pro děti?
V loňském roce šéftrenér získal od svazu přenosné branky, taktéž dostává gumové míče pro děti. Nejvíce nám pomáhá Základní škola Ostrava, Nádražní 117, která uvolňuje školní tělocvičnu k turnaji.

Házené věnujete moře času. Co pro vás tento sport znamená, co vám dal a co naopak vzal?
Jak jsem jednou slyšel od mých svěřenců: házená není sport, je to životní styl. Házená umí rozdávat radost i smutek a ať je to jedno, nebo druhé, tak nejlepší na tom je to sdílet s celým týmem. Trenérské činnosti se věnuji šestým rokem a většinu mého volného času trávím na trénincích, zápasech, soustředěních, ale nikdy jsem toho nelitoval, i když mě děti hodně zlobily.

Jaké máte do budoucna cíle se Školní ligou?
Letos jsem jeden velký měl, chtěl jsem ligu rozšířit o další 4 školy. Bohužel jsem nebyl úspěšný. Do následujících let bych chtěl do školní ligy zapojit více hráčů našeho mužského družstva.